zadzwoń

Galeria Stacji Nowa Gdynia

  1. Strona główna
  2. Hotel
  3. Wydarzenia
  4. Szczegóły wydarzenia
14 kwietnia 2018

Wystawa "Sport w grafice" Henryka Płóciennika

14 kwietnia otworzymy w galerii Stacji Nowa Gdynia wystawę Henryka Płóciennika, wybitnego polskiego grafika, który w tym roku obchodzi 85. urodziny. Ten imponujący jubileusz będzie okazją do pokazania wystawy Sport w grafice Henryka Płóciennika, na którą złoży się 17 linorytów pokazujących poszczególne dyscypliny sportowe: boks, warcaby, skok wzwyż, skok o tyczce, bieg przez płotki, rzut młotem, gimnastykę, hokej na lodzie, golf, piłkę nożną i łucznictwo. Prosta, skrótowa, niemal symboliczna forma, oddająca doskonale istotę danej dyscypliny sportowej, jest charakterystyczna dla twórczości artysty. Prostota przy jednoczesnym niezwykle silnym oddziaływaniu na widza stanowi o wielkości tych dzieł.

Jaki jest związek sztuki ze sportem? Już w starożytności wysiłek zawodników był jednym z tematów malarstwa, rzeźby i literatury. Zamiłowanie Greków do sportu wiązało się z uwielbieniem siły i piękna męskiego ciała. Z kolei sport nowożytny z jednej strony jest kontynuację greckiej idei igrzysk, z drugiej – nawiązuje do rycerskich turniejów. Amatorski bądź zawodowy – budzi olbrzymie emocje. Jest też po prostu piękny – pozwala podziwiać nie tylko doskonale wyrzeźbione ciała atletów, ale też płynność i harmonię ruchu. Wrażliwy artysta potrafi zobaczyć na sportowych arenach najpiękniejszy taniec.

Henryk Płóciennik urodził się w 1933 roku w Łodzi. W latach 50. pracował w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki jako dekorator, gdzie przygotowywał plakaty informujące o nowych wydarzeniach. Jego talent został dostrzeżony przez fachowców, dzięki czemu w roku 1958 miała miejsce pierwsza wystawa prac artysty. W 1962 roku został przyjęty do Związku Polskich Artystów Plastyków. Od tego momentu regularnie wystawia swoje prace w kraju i za granicą. Zajmuje się grafiką, ekslibrisem, rysunkiem i malarstwem sztalugowym. Jego prace prezentowano m.in. w Belgii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Kanadzie, Meksyku, Stanach Zjednoczonych i na Kubie, trafiły także do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Poznaniu oraz Muzeum Sztuki w Łodzi. Otrzymał kilkadziesiąt nagród i wyróżnień na wystawach i konkursach.
 
Partnerem wystawy i wernisażu „Sport w grafice” jest Autoryzowany Dealer i Serwis samochodów marki Skoda – A.Machudera z Łęczycy – http://www.machudera.pl/
 

Autorem wpisu jest 

 
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij